دومین جلسه توجیهی و آموزشی اعضای تیمهای کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده | نظام مهندسی | گزارشات ویژه
شنبه, 27 مهر 1398

logo93

دومین جلسه توجیهی و آموزشی اعضای تیمهای کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده


engrot.ir-920930

در این جلسه مهندس مسعودی بعنوان رئیس تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد تیم ها و شیوه نامه تدوین شده ادامه فعالیتها، از دبیران کمیته های فنی گروه تخصصی عمران و همچنین ناظران ویژه و منتخب کنترل مضاعف درخواست نمودند با توجه به این که، این نشست آخرین جلسه تا ارائه گزارش نهایی تیمهای کنترل و ارزیابی در ماه اول می باشد، هرگونه برنامه، پیشنهاد و سوالات خود را مطرح نمایند. همچنین در پایان این جلسه معرفی نامه ناظران ویژه کنترل مضاعف در اختیار آنها قرار گرفت.

engrot.ir920930-1

به گزارش خبرنگار صدای مهندس- دومین جلسه توجیهی و آموزشی اعضای منتخب تیمهای کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده در مناطق 12گانه شهر تهران با حضور مهندس فرامرز گلزار، عضو هیئت مدیره سازمان و عضو هیئت رییسه گروه تخصصی عمران و مسئول کمیسیون ماده 27، مهندس حسن کاظمی، نایب رئیس دوم و عضو هیئت مدیره سازمان و دبیر هیئت رییسه گروه تخصصی عمران، مهندس حجت اله عزیزی، عضو هیئت مدیره سازمان و عضو تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده، مهندس محمد ذوالفقاری عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران و دبیر کمیته های فنی گودبرداری و خدمات آزمایشگاهی، مهندس مرتضی عیوضی، عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران و دبیر کمیته فنی طراحی و محاسبات، مهندس سیدمهدی زرگر عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران و دبیر کمیته فنی اجرا، مهندس محمدحسین مسعودی، عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران و دبیر کمیته برنامه‌ریزی افزایش ظرفیت اشتغال و کمیته نظارت، مهندس محمدرضا نجفی ساروکلایی، کارشناس ماده27 و عضو تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده، روز سه شنبه مورخه 26-09-92 در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

engrot.ir920930-2

در ابتدای این جلسه، مهندس مسعودی، رئیس تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده در ابتدا، ضمن خوش آمد گویی به تشریح وظایف قانونی سرپرستان و ناظران ویژه و منتخب و همچنین تبیین اهداف ترسیم شده برای اقدام کنترل مضاعف در نوسازی بافت فرسوده پرداخته و به حفظ سرمایه‌های ملی در امر ساخت و ساز با حضور پررنگ مهندسان به منظور بهبود و ارتقاء کیفیت ساخت و ساز تأکید نمودند.

در ادامه مهندس گلزار ضمن ابراز خشنودی از همکاری مهندسین در این کار پر دردسر، گفت: کار کردن در امور مرتبط با بافتهای فرسوده بی شباهت به حرکت در روی میدان مین نیست، مخصوصا در مناطقی که اراضی کوچک هستند و سالیان سال آن مکان های نه چندان محکم سر پناهی بوده اند برای ساکنین شان. حال در این وضعیت باید این بافت های فرسوده را با وجود مشکلات متعدد و در کنار خانه های موجود مشابه، باید تخریب و نوسازی کرد.

به هر حال استفاده از تجربیات و همکاری مهندسین مجرب در صورت مکتوب کردن گزارشات چه به صورت تصویری یا نوشتاری می تواند ضمن انتقال تجربیات ارزنده ای برای نسل های بعدی در نهایت به صورت کتابی یادگاری از تجارب شما در سراسر کشور باشد که بسیار کار ارزشمندی می باشد.

در ادامه مهندس زرگر، دبیر کمیته اجرا گروه تخصصی عمران، ضمن تبریک به مهندسین منتخب از بین دوهزار نفر شرکت کننده در این فراخوان، طی مراحل سخت گزینشی طراحی شده از سوی مهندس مسعودی، گفت: امیدواریم با ارائه تجربیات و خدمات فنی مهندسین تیم های کنترل مضاعف نوسازی بافت های فرسوده، تجربه جدیدی را در سازمان نظام مهندسی شاهد باشیم.

مهندس کاظمی نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز با تشکر از حضور بی شائبه مهندسین در انتخابات بیان داشت: انشاالله بتوانیم با تلاش و زحماتی که همکارانمان در بخشهای مختلف از جمله تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده انجام می دهند، خدمات خوبی را به اعضاء در جهت بالابردن سطح کیفیت ساخت و ساز شهر تهران ارائه نماییم.

مهندس محمد رضا نجفی ساروکلایی، عضو تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده در ادامه و در خصوص گزارشات تحلیلی ارائه شده در مرحله اول اقدامات از سوی ناظران ویژه و سرپرستهای تیمها گفت: گزارشاتی که ارائه شده چون از ابتدا روش تدوین آنها مشخص نشده بود، بسیار متنوع بودند و هدف ما هم همین بود که بدین طریق افراد، توانمندی های خود را بروز دهند و ما در ادامه میخواهیم از بین گزارشات ارسالی، پنج نفر را به عنوان هیئت علمی جهت رصد نمودن کار 45 نفر بعدی انتخاب نماییم. البته در این مرحله همه افراد هنوز گزارشات خود را ارسال نکرده اند و بعضی افراد هم خیلی ضعیف عمل نموده اند و چیزی در حدود 40درصد افراد فقط چک لیست را پر کرده اند.

ایشان گفتند: ما به دنبال این هستیم که مهندسین در کنار گزارش تحلیلی خود به صورت ملموس و تصویری مشکلات پروژه ها را نشان دهند. از آنجایی که بالا بودن کیفیت گزارش ارسالی نشان از تفاوت های فردی می باشد و باعث بالا رفتن امتیاز افراد در گزینش آنها است لذا انتظار می رود؛ دوستان در این خصوص وقت و زمان بیشتری به کار بگیرند.

ضمنا گزارشات ارسالی بعد از تهیه علاوه بر ارسال برای ما باید در اختیار سرپرست گروه ها قرار بگیرد تا آنها هم نسبت به رفع نواقص موجود در گزارش ها اقداماتی انجام دهند و در این خصوص خود آنها هم مورد ارزیابی قرار گیرند چون قرار است از بین این 50نفر نهایتاً به 10نفر و شاید هم کمی بیشتر برسیم.

مهندس محمد حسین مسعودی در تکمیل مباحث ارائه شده مهندس نجفی اضافه کرد: ما به دنبال رسیدن به نتیجه مطلوب هستیم. ولی به هر حال باید حد و توان خود و جامعه و مقدورات را در نظر بگیریم و در فعالیت های خود همان گونه که ایده آلها را هدف میگیریم به واقعیت ها هم باید توجه کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: با توجه به وقفه ای که در کار تبدیل تفاهمنامه به قرارداد فی مابین سازمان نوسازی و نظام مهندسی که خود مشکلات حقوقی و بیمه و مالیات را نیز به همراه دارد، انتظار داریم با ورود مهندس کاظمی به مسئولیت جدید خود یعنی هیئت رئیسه نظام مهندسی، نسبت به تسریع نمودن عقد قرارداد با سازمان نوسازی همکاری های لازم را مبذول فرمایند، تا زودتر به نتیجه برسیم.

مهندس مسعودی خاطر نشان کرد: ما از همکارانمان در سازمان نوسازی و مهندس جعفری مدیرعامل محترم سازمان نوسازی، درخواست کردیم تا حداقل فعالیتهایی که از ابتدا تا پایان فعالیت ماه اول ناظران ویژه انجام می دهیم را بر مبنای تفاهم نامه جلو ببرند تا کار معطل نماند، کما این که ما تا به این لحظه کار را متوقف نکردیم و به تصمیم مدبرانه و حسن نظر آن سازمان اطمینان داریم و امیدواریم تا هرچه سریعتر این مشکلات حل بشود.

عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران گفت: ما از نظر زمان بندی فعالیتهایمان را در سه ده تعریف کردیم و در دهه اول فعالیت هایمان مربوط به بازدید های میدانی بود که بعضی ها شرکت کرده و با توجه به تمام کمبودها با رعایت احتیاط های لازم بازدیدهایی را انجام داده و گزارشاتی را تهیه و برای ما فرستادند و بعضی ها هم موفق نشدند که برای آنها باتوجه به موانع موجود آیتم منفی در نظر گرفته نخواهد شد و عذر آنها موجه خواهد بود .

در دهه دوم که مصادف با هفته پژوهش می باشد بنا را بر انجام فعالیت های پژوهشی گذاشته ایم و به دنبال این هستیم که وبسایت کاریمان را که جلوه رسانه ای دارد را به ترتیبی که منافع اعضاء و سازمان حفظ شود، پربارتر کنیم و این کار حتما به عوامل ذیمدخل در نوسازی بافت فرسوده کمک خواهد کرد که دیدشان نسبت به ساخت و ساز در بافت های فرسوده بازتر شود و اهمیت توجه به این موضوع بیشتر احساس شود. از آنجایی که بحث پژوهش نقش مهمی در کیفیت بخشی به فعالیت های اجرایی پیش روی شما ایفا خواهد کرد، پس سعی کنید این بخش از فعالیت را هم جدی بگیرید.

زمان ارائه شده جهت تحویل پژوهش ها تا مورخه 02-10-92 طبق شیوه نامه تنظیمی تمام می شود ولی اگر دوستان خارج از این زمان کاری انجام دادند کاری خارج از بخش ارزشیابی آنها خواهد بود ولی قطعاً کار ارزشمندی است و مورد استقبال ما قرار خواهد گرفت. ما از مورخه 03-10-92 وارد بخش دیگر فعالیتها یعنی بازدید یا بازرسی ها از پروژه ها و تکمیل چک لیستهای کنترل مضاعف و تهیه گزارشهای مربوطه خواهیم شد.

لازم به یادآوری است که مشخصات و تعداد پروژه هایی که در ابتدا از دفاتر ویژه خدمات نوسازی به ما معرفی شد علاوه بر عدم رعایت زمانبندی ارسال، نواقصی داشت که ما در این فرصت بدست آمده و به کمک همکارانمان در سازمان نوسازی آنها را برطرف نمودیم و تقریبا در هر منطقه 25پروژه را با تنوع آیتم های محله و متراژ با پیشرفت فیزیکی مختلف مشخص کردیم. از سرپرستان انتظار می رود تا در توزیع کار بین اعضای تیم تناسب در مراحل مختلف ساخت و متراژها را در نظر گرفته تا در بحث ارزیابی، کمترین خطا را داشته باشیم. در سازمان نظام مهندسی دفتری را برای مراجعات اعضاء در نظر گرفته ایم تا ناظران ویژه برای تحویل مدارک بتوانند به آنجا مراجعه نمایند.

مهندس مسعودی به ناظران ویژه و منتخب تاکید کرد: ارزش خود را بدانید چون انتخاب 50 نفر از بین 2000 نفر شرکت کننده که اغلب دارای تجربه بالا و مدارج علمی مورد توجهی بودند، اتفاق مهمی است لذا انتظار می رود در پایان ارزیابی فعالیت ماه اول و انتخاب 10 نفر یا بیشتر از بین 50 نفر منتخب باز هم این همکاری و همدلی را علی رغم وجود کمی و کاستی یا برخی خطاهای غیرعمدی حفظ کنید تا این مبنایی باشد که در آینده هم مسئولین از همین روش گزینشی به جای روش سلیقه ای و اختصاصی استقبال کنند. البته ما امکان همکاری افتخاری را باز گذاشته ایم و از همه افرادی که به لحاظ محدودیت نتوانسته ایم در این بخش از آنها استفاده کنیم، درصورت اعلام آمادگی می توانیم در بخشهای مختلف بهره ببریم. وی در پایان گفت: با توجه به این که این جلسه آخرین نشست تا زمان پایان موعد مقرر شده می باشد و جلسه دیگری نخواهیم داشت، در صورت وجود ابهام، سوال و پیشنهاد از مدعوین درخواست شد به نوبت مطالب خود را ارائه کنند که درخصوص نحوه ارزیابی اعضاء، موضوعات تحقیق و امکان زمان تمدید آن و مسائل مختلف دیگر سوالات و پیشنهاداتی توسط اعضا مطرح گردید که مهندس مسعودی پاسخگوی آنها بود.

ضمناً باتوجه به درخواست اعضاء حداکثر زمان ارائه نتایج فعالیت تحقیق و پژوهش تا پایان فعالیت رسمی اعضاء در ماه اول (یعنی مورخه 14-10-92) تمدید گردید.

engrot.ir920930-3

engrot.ir920930-4

engrot.ir920930-5

engrot.ir920930-6

 

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:0
بازدیدکننده دیروز:11
بازدیدکننده این ماه:274
بازدیدکننده کل:136850

3 میهمان و بدون عضو آنلاین