برگزاری نشست تخصصی کنترل مضاعف ساخت و ساز در بافت های فرسوده شهر تهران | نظام مهندسی | گزارشات ویژه
شنبه, 27 مهر 1398

logo93

برگزاری نشست تخصصی کنترل مضاعف ساخت و ساز در بافت های فرسوده شهر تهران

920903-m2

نشست ناظران منتخب کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده در راستای اجرایی کردن تفاهم نامه فی مابین سازمان نوسازی شهر تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد.

این نشست با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، سازمان نوسازی شهر تهران و دفاتر خدمات نوسازی محله پنجشنبه 30 آبان ماه با حضور 50 نفر از مهندسانی که در فراخوان ثبت نام کرده و طی مراحل مختلف مصاحبه و ارزیابی انتخاب شده بودند، در سالن جلسات مرکز آموزش علمی کاربردی سازمان نوسازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست فیلمی در مورد نوسازی بافت های فرسوده برای حاضران به نمایش درآمد و پس از آن محمدحسین مسعودی عضو هیات رییسه گروه تخصصی عمران و رییس تیم کنترل و ارزیابی نوسازی بافت فرسوده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به ارایه توضیحاتی درخصوص برگزاری این نشست پرداخت و گفت: به دنبال امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان نوسازی شهر تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مهرماه سال جاری، جهت انتخاب افرادی که به عنوان نمایندگان سازمان، کنترل مضاعف را بر عهده گیرند، فراخوانی به کلیه مهندسان عمران عضو سازمان ارسال شد که در پی آن بیش از 2000 نفر اعلام آمادگی کردند و به دلیل محدودیت های موجود و انجام مراحل مختلف ارزیابی و مصاحبه، در نهایت 50 نفر از بین آنها انتخاب شدند.

 وی در مورد هدف نهایی این طرح اظهار کرد: با توجه به مشکلات عدیده ای که در حوزه بافت های فرسوده در شهر تهران وجود دارد، در نظر داریم با بررسی روش هایی که طی اجرای این طرح پیشنهاد می شود، راهکارهای مناسبی برای حل مسایل مبتلابه ساخت و سازها در این بافت ها به منظور ارتقای کیفیت ارایه دهیم.

در ادامه علیرضا جعفری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تاکید بر ضرورت توجه به ارتقای کیفیت ساخت و ساز در بافت های فرسوده شهر تهران گفت: کیفیت ساخت و ساز در بافت شهری گویای این حقیقت است که فعالیت های مهندسی از سطوح قابل انتظار برخوردار نیست و لازم است اقدامات گسترده ای در راستای فرهنگ سازی برای ارتقای کیفیت صورت گیرد.

وی راه اندازی دفاتر خدمات نوسازی شهر تهران را از اقدامات صورت گرفته در جهت ارتقای کیفیت عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 55 دفتر خدمات نوسازی در سطح شهر تهران فعال هستند و بر مراحل ساخت و ساز در بافت های فرسوده نظارت می کنند.

 جعفری خطاب به مهندسان منتخب حاضر در جلسه اظهار کرد: حضور شما مهندسان عضو سازمان به عنوان بازوهای فنی و مهندسی در کنار دفاتر خدمات نوسازی نقش مهمی در جلوگیری از آسیب های بافت فرسوده و همچنین نوسازی به روش فرسوده سازی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر با تعهد وارد این کار شویم و طی آن رفتار حرفه ای داشته باشیم در آینده نه چندان دور شاهد جهش و ارتقای کیفیت مناسب در نوسازی بافت فرسوده خواهیم بود.

نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه وظیفه ناظران منتخب کنترل مضاعف در بافت فرسوده تنها ارایه خدمات مهندسی نیست، تصریح کرد: وظیفه اصلی ناظران کنترل مضاعف، مدیریت خدمات مهندسی در بافت فرسوده است و به این ترتیب مهندسان ساختمان به عنوان ناظر ارشد با استفاده از ابزارهای مدیریت شهری به افزایش کیفیت خدمات مهندسی کمک می کنند.

جعفری در ادامه اطلاع رسانی مناسب اجرای این طرح را ضرورتی اجتناب ناپذیر خواند و خاطرنشان کرد: اگر این حرکت حرفه ای و تخصصی به خوبی به اطلاع مردم برسد، شهروندان نیز خود را ملزم به قرار گرفتن در قالب مناسب دانسته و در نهایت شاهد هویت بخشی و تغییر الگوی مدیریت اجتماعی در شهر خواهیم بود.

وی در پایان گفت: امیدواریم با همکاری و همیاری سازمان نظام مهندسی و سازمان نوسازی شهر تهران تحول ملموسی در نوسازی بافت های فرسوده رخ دهد و مهندسان باید در این راه نقش خود را در راستای تحقق چشم انداز تهران 1404 به خوبی ایفا کنند.

در بخش دیگر این نشست، حجت اله عزیزی عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز به ضرورت و اهمیت بهبود و ارتقای کیفیت ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: اگر قرار است کاری انجام دهیم باید خوب و اصولی انجام دهیم و همه امور و جوانب را درنظر بگیریم و در این راه باید خطاهای مهندسان ناظر و مجری را شناسایی و رفع کنیم تا در نهایت به ارتقای کیفیت برسیم.

وی به اقدامات مهم هیات مدیره سازمان در دوره جدید اشاره کرد و افزود: در این دوره سعی کرده ایم عدالت را در ارایه کار به مهندسان برقرار کنیم و به همین دلیل طرح ارجاع کار نظارت را به اعضای سازمان به اجرا درآوردیم. در زمینه خسارات ناشی از گودبرداری نیز طرح نظارت بر گودبرداری ها را به اجرا درآوردیم که ماحصل آن کاهش 70درصدی خسارات ناشی از گودبرداری در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است.

عزیزی از گسترش ارتباطات میان اعضای هیات مدیره و اعضای سازمان در دوره ششم خبر داد و تصریح کرد: اعضای هیات مدیره سازمان ارتباط تنگاتنگی با اعضای سازمان داشته و از نزدیک در جریان مشکلات و مسایل آنها قرار دارند و اعضا نیز به راحتی خواسته های خود را با آنها در میان می گذارند.

 عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه بر افزایش دستمزد مهندسان و رسیدن آن به استاندارد جهانی و ارتقای شان و منزلت مهندسان را از سیاست های کلی سازمان ذکر کرد و گفت: با تحقق این اهداف انتظارات و خواسته های ما از مهندسان در زمینه ارتقای کیفیت ساخت و ساز توسعه خواهد یافت و در نهایت شاهد بهبود ساخت و ساز خواهیم بود.

حجت اله عزیزی از پیگیری اجرایی شدن شناسنامه فنی- ملکی و ماده 33 توسط هیات مدیره سازمان خبر داد و اظهار کرد: اجرای طرح کنترل مضاعف در نوسازی بافت های فرسوده، فرصت تاریخی و ارزشمندی است که در اختیار اعضای سازمان نظام مهندسی قرار گرفته و باید به بهترین نحو از آن استفاده کنیم.

در ادامه جلسه محمدحسین مسعودی در مورد مکانیزم انجام کنترل مضاعف توسط مهندسان ناظر منتخب توضیحاتی ارایه کرد و گفت: ناظران منتخب در قالب 10 تیم 5 نفره گروه بندی شده اند. از میان 50 نفر مهندس حاضر، 15 نفر کارشناس رسمی سازمان (ماده 27) بوده و از مهندسان دارای پروانه های کارشناسی مختلف از جمله دادگستری، قوه قضاییه، استاندارد و ارزیاب بیمه و همچنین اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز در تیم ها استفاده شده است.

در پایان این نشست، دفاتر خدمات نوسازی معرفی و اهداف، شرح خدمات و برنامه های آنها بیان شد و اعضای گروه ها معرفی شدند.

news92090306

news92090307

news92090308

منبع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:0
بازدیدکننده دیروز:11
بازدیدکننده این ماه:274
بازدیدکننده کل:136850

9 میهمان و بدون عضو آنلاین