گزارشی از بازدید ناظران ویژه کنترل مضاعف از بافت فرسوده منطقه 14 | نظام مهندسی | گزارشات ویژه
دوشنبه, 31 شهریور 1399

logo93

گزارشی از بازدید ناظران ویژه کنترل مضاعف از بافت فرسوده منطقه 14

engrot921006-1

 پس از هماهنگی با مدیر دفتر خدمات نوسازی شیوا و شکیب، سرکار خانم قاسمیان در ساعت 9 صبح روز 3/9/92  به دفتر خدمات نوسازی مراجعه شد.

اعضای حاضر در جلسه:

الف)مدیر دفتر : خانم مهندس قاسمیان

ب)کارشناس دفتر : آقای مهندس سالاروند

ج)سرپرست گروه کنترل مضاعف : آقای مهندس رحمانی

د)عضو گروه کنترل مضاعف : آقای مهندس بابک ایران نژاد

 

دفاتر نوسازی بافت فرسوده در منطقه 14

پس از گفت و گو با مسئولین دفتر بافت فرسوده شیوا و شکیب مشخص گردید که در منطقه 14 شش دفتر با نامهای:

1- دفتر خدمات نوسازی چهارصد دستگاه،جابری،شکوفه،آهنگ

2- دفتر خدمات نوسازی نیک نام،آهنگران،دژکام،شاهین و مینای شمالی

3- دفتر خدمات نوسازی بروجردی،جوادیه،صددستگاه

4- دفتر خدمات نوسازی شیوا و شکیب

5- دفتر خدمات نوسازی خاوران و مینای جنوبی

6- دفتر خدمات نوسازی دولاب

وجود دارد که بصورت مستقل در ناحیه مشخص شده خود در حال کار می باشند و هر دفتر تعدادی از پروژه های مربوط به ناحیه خود را پشتیبانی و هدایت می نماید. دفتر خدمات نوسازی شیوا و شکیب به عنوان دفتر ویژه ، نمایندگی مابقی دفاتر، جهت هماهنگی با تیم کنترل مضاعف را عهده دار است.

با توجه به توضیحات مسئولین دفتر نوسازی حاضر در جلسه به نظر می رسد که نقش برجسته دفاتر نوسازی، جذب سازندگان جهت مشارکت و سرمایه گذاری و تشویق اهالی منطقه به تجمیع و نوسازی می باشد.

محدوده

بافت فرسوده منطقه 14 از شمال به خیابان پیروزی و از جنوب به خیابان خاوران و از غرب به خیابان 17 شهریور و از شرق به خیابان 10 فروردین محدود می شود.  همانطور که در فوق شرح داده شد، شش دفتر خدمات نوسازی در این محدوده - هر کدام مربوط به یک یا چند منطقه که نام این مناطق بر روی نام دفتر گذاشته شده- قرار دارند.

عکس زیر مربوط به مناطق بافت فرسوده منطقه 14 می باشد که با رنگ سبز مشخص شده اند.

engrot921006-10

بازدید

همراه با مسئولین دفتر خدمات نوسازی شیوا و شکیب، از تعدادی از پروژه هایی که دفتر با آنان همکاری داشته و تحت پشتیبانی و هدایت آن هستند بازدید به عمل آمد. با توجه به ملاحظاتی که مدیر دفتر و کارشناسان در خصوص بازدید داشتند، بازدید به صورت کلی انجام گرفت و بازدیدهای جزئی به بعد موکول شد.

ساختمان های مورد بازدید در مراحل اسکلت و نازک کاری بودند. آنچه که در نگاه اول مشهود بود در اکثریت این ساختمان ها اطلاعات مربوط به تابلوی شناسنامه ای ملک بدون اطلاعات ملک و مهندس ناظر نصب شده بود. همچنین فاقد حفاظ ایمنی داخل و خارج ساختمان خصوصا" راه پله ها ، چاله آسانسور ها و محل عبورعابرین بود و خاصه موارد مطروحه در مبحث 20 مقررات ملی ساختمان (علائم و تابلوها) رعایت نشده بود. در ضمن تجهیز مناسب کارگاه و محل اسکان مناسب کارگران نیز دیده نشد.

engrot921006-9

اسکلت فولادی

با توجه به اینکه یکی از ساختمانهای مورد بازدید، در حال ساخت اسکلت فلزی بود موارد زیر بصورت مشخص در خصوص اسکلت آن قابل ذکر است:

مقدمات تضمین کیفیت شامل: نقشه های کامل، نیروی انسانی ورزیده، وضعیت  مناسب هندسه جوش، الکترود متناسب ، تجهیزات مناسب جهت کاهش آلودگی محیط کار و ایمنی فراهم نبوده و  بازدیدکنندگان را به لحاظ کیفیت لازم برای جوشکاری اتصالات قانع نمیکرد.

engrot921006-8

engrot921006-7

engrot921006-6

همچنین اجرای ستون ضعیف و پل قوی -که آئین نامه ها توصیه نمی کنند- در ساختمان های مورد بازدید به چشم می آمد.

engrot921006-5

engrot921006-4

از موارد کاملا مشخص غیر مجاز ، استفاده شاسی کشی آسانسور از اسکلت موجود بود که در چند ساختمان  مورد بازدید مشاهده شد.

engrot921006-3

ضد زنگ در اکثر پروژههای فلزی ناقص  بود یا کلاً انجام نشده بود.

اسکلت بتنی

در اسکلت های بتنی در حال انجام، مشکلات کار در معابر کم عرض دیده نشد زیرا ساختمان های مورد بازدید در اطراف کوچه ها و خیابان های اصلی و برای رساندن مصالح و بتن مصرفی عرض معبر قابل قبول داشتند.

معماری

با توجه به ابعاد زمین موجود در منطقه، ساختمان های لاغر زیاد به چشم می خورد در نتیجه نیاز به دقت بیشتر در طراحی و حتی کنترل مضاعف طرحهای آنها حس می شود. خصوصا نحوه استفاده از تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و لوله کشیهای گاز با توجه به نقشه های موجود باید مورد دقت طراح تاسیسات واقع شود. متاسفانه در حال حاضر وجود طراح تاسیسات ضروری نیست و به همین علت  احتمال افزایش  استفاده غیر اصولی از گاز شهری، به علت پلان و شکل ساختمان، وجود دارد.

engrot921006-2

 engrot921006-11

نتیجه گیری

در بازدیدهای صورت گرفته جای خالی کنترل مضاعف به طور جدی حس می گردد و در این مرحله باید در این مناطق کنترل مضاعف به طریقی صورت گیرد که مخارج کمی را به سازندگان تحمیل کندو در صورت نیاز، مالک نسبت به اهمیت هزینه های اضافی توجیه شود . در این راستا می توان از پتانسیل ایجاد شده و  تعامل با دفاتر خدمات نوسازی بهره کافی را برد.

پیشنهادات

پیشنهاد می گردد در ابتدا کنترل ها در دو بخش ایمنی و شرایط تضمین کیفیت جوش و بتن، اصلی ترین بخش کار باشد. همچنین به نظر میرسد که تلاش در بالا بردن کیفیت و درج جزئیات در نقشه های اجرایی ساختمان ها باعث بالا رفتن کیفیت ساخت و عدم اعمال نظرات بصورت سلیقه ای در حین اجرا خواهد شد.

 

  سرپرست تیم کنترل مضاعف منطقه 14- ابراهیم رحمانی

 

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:9
بازدیدکننده دیروز:9
بازدیدکننده این ماه:530
بازدیدکننده کل:141953

4 میهمان و بدون عضو آنلاین