گزارشی از بازدید ناظران ویژه کنترل مضاعف از بافت فرسوده منطقه 12 | نظام مهندسی | گزارشات ویژه
دوشنبه, 31 شهریور 1399

logo93

گزارشی از بازدید ناظران ویژه کنترل مضاعف از بافت فرسوده منطقه 12

engrot-921005-1

اعضاء تیم:

مهندس فریبرز قاسمی ( سرپرست تیم ) مهندس محسن اهوازی - مهندس میترا باقرلی - مهندس سیامک الهی فر مهندس محمد حسنی

 

با اعلام شرح خدمات هفته اول ناظران ویژه کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده، هماهنگی های لازم جهت تشکیل جلسه با دفتر نوسازی ویژه منطقه 12و همچنین آشنایی با منطقه و بازدید از عملیات ساختمانی پنج ساختمان در دست اجرای بافت فرسوده به همراه اعضای تیم صورت گرفت. این جلسه راس ساعت 11 صبح روز شنبه مورخ 1392/09/02 با حضور کلیه اعضای تیم و آقای مهندس صمدی ریاست محترم دفتر نوسازی سنگلج و سرکار خانم فرضی (رابط دفاتر نوسازی با سازمان نوسازی) و سایر کارکنان دفتر آغاز و متعاقباً بحث و تبادل نظر گردید. در این جلسه مسائل متعددی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در ادامه به صورت موردی و هدفمند به آنها اشاره می گردد.

 

-         بررسی های انجام شده نشان می دهد که عمده مشكلات مالكين بافتهاي فرسوده در ارتباط با ساخت و نوسازي املاك، مسائل مالي آنان مي باشد كه حل اين موضوع از طريق رايزني هاي سخت و طولاني مدت، توسط دفاتر نوسازي با سرمايه گذاران (سازندگان) تسهيل شده، به گونه ای که برخي از سازندگان رویکرد خود را از تفکیک املاک به تجمیع آنها اصلاح نموده اند. آنچه که بعنوان یکی از دغدغه های مسئولین محترم مطرح میباشد، این است كه با استقرار طرح كنترل مضاعف، لطمه اي به جريان نوپایِ بافت فرسوده وارد نگردد. به عبارت روشن تر، عامل کنترل مضاعف، باعث دور شدن سازندگان و مالکان از مشارکت با سازمان بافت فرسوده نگردد. مذاکراتی که در این خصوص با مسئولین محترم بافت فرسوده و همکاران گروه گردید، اطمینان سازی شد که از این جریان، حفاظت شود. بدیهی است سیستم کنترل مضاعف، نیاز به ابزار و امکاناتی دارد که بایستی به مرور و حسب نیاز بدان دست یافت.

-         طي بازديد گروهي صورت گرفته با همراهی آقای مهندس صمدی سرپرست محترم دفتر نوسازی، از بين پنج ساختمان معرفی شده و در دست احداث، با مراحل پيشرفت متفاوت (از كرسي چيني گرفته تا اسكلت و نازك كاري) مشاهده شدكه عمده سازندگان عملكرد متوسطی دارند. قابل ذكر است كه نحوه ساخت و ساز در موارد بررسي شده با ساير نقاط شهر تهران چندان تفاوتي ندارد ولي در هر حال مشكلات عديده اي هم ديده شد نظير:

 

1- ضخامت بسيار زياد ملاتِ پشت سنگ نما (حدود 15 سانتیمتر)

 

 

 

engrot-921005-2

 

با توجه به بند3-1- فصل 2 نشریه 55، سنگهای نما و همچنین ملات پشت آن ها باید در یک حدود باشد تا از خرد شدن سنگ و جدا شدن آن از ملات جلوگیری به عمل آید.


2- قائم نبودن ستون ها

engrot-921005-3

با توجه به جدول 6-3-3- نشریه 55، انحراف از امتداد قائم در لبه و سطح ستونها، 6 میلیمتر در هر 3 متر طول و حداکثر 75 میلیمتر در کل طول، مجاز است.

 


3- شكستن شديد اعضاي اصلي بتني نظير تيرها و ستونها و ديوارها جهت جوشكاري و اتصال اجزاء جوشكاري به ميلگردهاي تيرچه ها - كرمو بودن شدید سطوح بتني

engrot-921005-5

طبق بند 2-5-4 نشریه 82 : در صورتی که عرض سوراخ از فاصلۀ بین دو تیرچۀ مجاور کوچکتر باشد، کافی است که پیش از بتن ریزی، دال بالایی، در محل سوراخ جعبه ای چوبی قرارداده و دور آن بتن ریخته شود و پس از گرفتن بتن، قالب را خارج کنند.


4- وجود نخاله های زیاد در اعضای ساخته شده (یونولیت ، خاک ، تخته ، سفال و ...)

engrot-921005-6

engrot-921005-7

طبق مبحث 12 مقررات ملی ساختمان:

12-2-3-1- قسمت هاي مختلف كارگاه ساختماني و محوطه اطراف آن از قبیل چاه هاي آسانسور، اطراف سقف ها و ديوارهاي باز و نيمه تمام طبقات، محل هاي عبور لوله هاي عمودي تأ سيسات و غيره كه احتمال خطر سقوط افراد را در بر دارد، بايد تا زمان پوشيده شدن و محصور شدن نهايي به طور موقت حفاظت گردند. در كليه موارد فوق، چنانچه احتمال سقوط و ريزش ابزار كار يا مصالح ساختماني وجود داشته باشد، بايد موقتاً نسبت به نصب پاخورها اقدام گردد.

همچنین:

طبق ماده 207 آئين نامه حفاظتي كارگاههاي ساختماني، كليه پرتگاهها و دهانه هاي موجود در كف طبقات و ساير قمستها به استثناء دهانه هائي كه براي حمل وانتقال مواد و مصالح حاصل از تخريب و يا لوازم كار مورد استفاده قرار مي گيرند، بايد به وسيله نرده يا حفاظهاي مناسب محصور يا پوشانده شود.

همانگونه که در عکس بالا ملاحظه میشود این افدام حفاظتی صورت نگرفته و در ساختمان های در حال ساخت، هیچ حفاظ مناسبی در کنار محل احداث آسانسورها دیده نشد. عدم توجه به این نکات که بسیار کم هزینه و کاملا اجرائی است، گاهی صدمات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

طبيعي است كه اگر از بدو ورود با اين مسائل برخورد و ممانعت به عمل آيد، مشكلات جدي تري حاصل نخواهد شد و بهتر است كه ورود به حوزه اينگونه تذكرات، با گذشت زمان و بعد از اتخاد نظر، استقرار، آشنا شدن اعضاي گروه، سازندگان و مالكين صورت پذيرد. بسيار ضروري است كه اين نگاه در سازندگان بوجود آيد كه هدف از كنترلها، ارتقا كيفيت مي باشد نه مانع تراشي و مقاومت در برابر كارها. در اين راستا قبل از هرچيز، بهتر آن است كه دفاتر نسبت به انجام جلسات توجيهي با سازندگان اقدام و آنها را با چارچوب و شرح خدمات همكاران كنترل مضاعف آشنا نمايند.

-         از جمله مشکلات موجود که باعثِ افت کیفیت در اجرای ساختمان ها میباشد ، عواملی همچون عدم توجه به مقررات ملی ساختمان ، عدم رعایت ایمنی ساختمان ها ، کم بودن دستمزد مهندسان جهت مجری مقیم ، نبود شناسنامه فنی و ملکی و فقدان بیمۀ تضمین کیفیت ساختمان میباشد .

-         از منظر معماری و شهرسازی ، صدور مجوز در سطح اشغال صد در صد ، از بین بردن نقش اکولوژیکی ، فضاهای باز و حیاط ، موضوعاتی است که ساختمان های بافت فرسوده را به قالبی مکعبی شکل ، با نمای یکنواخت ، تبدیل نموده است .

-         معابر کم عرض (با عرض کمتر از 6 متر) و گاهاً بن بست ، عملاً باعث شده که ورود به داخل این شبکه های مسکونیِ نامنظم ، جهت ارائۀ خدمات صحیح در ساخت و ساز ، دچار معضل گردد . آنچه که به عیان در این راستا قابل مشاهده است ، اجرای جبریِ طرح اختلاط بتن بطور دستی است و لازم است در اتاق فکری ، در این ارتباط تدبیری اندیشیده شود .

-         استاندارد سازی در خصوص تعیین حداقل مساحت تجمیع چند پلاک از موارد مهم دیگر است . در بعضی قسمت های بافت فرسوده ، مساحت عرصۀ قطعات ، گاهی تا 12متر مربع میباشد ، بنابراین توافق مالکینِ چند پلاکِ مجاورِ هم ، کافی برای تجمیع قطعات نیست زیرا گاهی با تجمیع حتی 10 پلاک نیز به سختی به سطح قابل قبولی برای مجتمع سازی میرسیم .

-         پیشنهاد میشود در زمان مقتضی به کلیه سازمان های متولی نوسازی بافت فرسوده ، ورود عامل جدیدی تحت عنوان کنترل مضاعف را اطلاع رسانی نمود .

-         با توجه به اینکه رعایت ایمنی در ساختمان های مورد بازدید و حتی در بیشتر ساختمان های موجود در منطقه ، کمترین توجه را به خود جلب نموده ، لذا فرهنگ سازی و جلب نظر عوامل ذیربط ، جهت حضور موثرمهندس ناظر ، مجری و مالک در هنگام اجرای ساختمان و ترغیب آنها ، به رعایت اصول ساختمان سازی و ایمنی با روش آموزش ، یادآوری قوانین ساختمانی و حقوقی و با بهره گیری از نمایش عکس و فیلم و هر روش نوین دیگر ضروری است تا در خصوص مشکلات بوجود امده جهت ساختمانهایی که بدون رعایت مقررات ساخته شده و مالک و سازنده دچار مشکلات زیاد و طولانی مدت گردیده اند اطلاع رسانی شود .

-         اکنون روش فرهنگ سازی جهت سفرهای برون شهری ، بوسیله فیلم و عکس ، توسط نیروهای متخصص در حال گسترش است که میتوان این اقدام را از سطوح پایین تر برای ایجاد ساخت و ساز نیز آغاز و الگو سازی نمود . بدون شک وقتی با سهل انگاری یکی از عوامل اجرائی یا یک مهندس ناظر ، حادثه جبران ناپذیری به وقوع میپیوندد ، این کوتاهی ، تبعات وسیعی در لایه های مختلف جامعه و خانواده دارد که بنوعی ، باعث توقف در اجرا میگردد که نه تنها با کم توجهی به قوانین ، سودی برای سازندگان حاصل نمیگردد ، بلکه تضییع مالی زیادی را در بر دارد .

-         موضوعی که لازم است بدان توجه شود ، اصلاح این باور نادرست میباشد که بروز مشکل و حادثه ، همیشه برای دیگران است!

 

سرپرست تیم کنترل مضاعف منطقه 12- فریبرز قاسمی

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:9
بازدیدکننده دیروز:9
بازدیدکننده این ماه:530
بازدیدکننده کل:141953

3 میهمان و بدون عضو آنلاین