نوسازی بافت فرسوده
سه شنبه, 14 مرداد 1399

logo93

گزارشی از بازدید ناظران ویژه کنترل مضاعف از بافت فرسوده منطقه 11

920906-n1

در تاریخ 03/09/92 و با هماهنگی انجام شده با مسئول دفتر نوسازی منطقه 11 ( آقای مهندس احمدیه ) از بافت فرسوده منطقه 11 بازدید میدانی بعمل آمد. کلیه اعضای گروه در ساعت مقرر در دفتر نوسازی منطقه حاضر شدند.( آقای مهندس احمدی نژاد علی رغم پیگیری فراوان، موفق به پیوستن به گروه نشدند.) در ابتدا مسئول دفتر، آقای مهندس احمدیه توضیحاتی در خصوص وسعت و دفاتر موجود در منطقه ارائه کردند و سپس بازدید میدانی آغاز گردید.

مطابق توضیحات مسئول دفتر نوسازی در منطقه 11 تعداد 5 دفتر وجود دارد که یکی از آنها ( در شمال منطقه ) بصورت پراکنده و سایر دفاتر در بافت فرسوده متمرکز می باشند.

تعداد 10مورد بنای در دست ساخت در محله های هلال احمر، منیریه و گمرک مورد بازدید قرار گرفت که همگی آنها به استثنای یک مورد بتنی بودند. مراحل ساختمانی بناهای مذکور از فنداسیون تا سفتکاری بود.

تقریبا تمامی ساختمانها دارای تابلو مشخصات بودند.

ایرادهای متعددی به لحاظ اجرائی سازه های بتنی مشاهده شد که فهرست آنها بشرح ذیل اعلام میگردد. ضمنا تصاویر برخی از این موارد در متن ارائه شده است.

-          کرمو بودن بتن. در برخی موارد تا عمق چندین سانتیمتر داخل تیر بتنی نیز قابل مشاهده بود. این موضوع علی رغم پرداخت سطح بتن بعد از باز کردن قالبها وجود داشت که بیان گر کیفیت پائین بتن، تراکم آرماتور در اعضا و عدم ویبره مناسب می باشد.

-          عدم رعایت فواصل خاموتها در تیرها و ستونها در مجاورت تراز طبقه و عدم اجرای خاموت عرضی در داخل ستون.

-          عدم رعایت پوشش بتن در فندوله تیرچه ها که سبب نمایان شدن میلگردهای تحتانی تیرچه در تکیه گاه شده بود.

-          عدم رعایت طرح اختلاط بتن که بدون دستورالعمل خاصی بتن ساخته می شد.

-          اتصال تیر بتنی به ساختمان مجاور علی رغم اعمال درز انقطاع در ستونها.

-          نبود مدارک فنی کافی در کارگاه. تنها در ساختمانهای که در مرحله اجرای اسکلت بودند نقشه های سازه و پروانه ساخت به شکل نامناسبی نگهداری می شد.

-          ضخامت دیوارهای داخلی بعضا به 6 سانتیمتر می رسید که حداقل آن 10 سانتیمتر می باشد.

-          عدم رعایت مسائل ایمنی به شکل گسترده. نورگیرها ، چاله آسانسور بدون هیچگونه حفاظ یا پوششی رها شده بودند و بعضا تلفات جانی نیز در پی داشتند. کلاه ایمنی دیده نشد و محصور نمودن پیاده روها بعضا انجام نشده بود. محل سکونت عوامل اجرائی نیز فاقد حداقل شرایط لازم بود.

در خاتمه بازدید از دفتر نوسازی در محله امیریه نیز بازدیدی بعمل آمد و توضیحاتی توسط مسئول دفتر در خصوص خدمات دفاتر نوسازی ، نحوه ارتباط با مالکین ، احیای محله ها جهت افزایش کیفیت زندگی و بیمه تضمین کیفیت ارائه گردید.

لازم به ذکر است که با هماهنگی مهندس احمدیه، در هر منطقه مسئول دفتر نوسازی آن منطقه حاضر می شد و توضیحات لازم را در حین بازدید ارائه می کرد.

در خاتمه از همکاری مسئول دفتر منطقه 11 و همکاران ایشان قدر دانی می گردد.

 

سرپرست تیم کنترل مضاعف منطقه11- کورس اطاعتی

920906-n2

920906-n3

920906-n4

920906-n5

920906-n6

 

 

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:1
بازدیدکننده دیروز:10
بازدیدکننده این ماه:20
بازدیدکننده کل:141003

2 میهمان و بدون عضو آنلاین