ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز | شهرتهران | اخبارویادداشتها
چهارشنبه, 07 آبان 1399

logo93

ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز

معاون ساماندهی و توسعه نوسازی بافت های فرسوده شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه پیش نگری و پیشگیری از ایجاد و گسترش سکونتگاههای غیررسمی در دستور کار قرار است، گفت: این موضوع در سند ملی توانمندسازی این سکونتگاهها که در سال 82 به تصویب هیئت دولت رسید، به صراحت آمده است.

 

علیرضا ابلغی اظهار داشت: در این سند تاکید شده است که هدف فقط ساماندهی وضع موجود نیست، بلکه باید از ایجاد و گسترش سکونتگاه های غیررسمی جلوگیری شود. وی افزود: در سکونتگاههای غیررسمی شکل تملک زمین و ساخت مسکن با جواز و سند رسمی نیست و ساخت و سازها عمدتا دور از نظارت شهرداری و بدون کنترل های فنی و مهندسی انجام می شود و استحکام، ایمنی و پایداری لازم را ندارد.

ابلغی با اشاره به گسترش سکونتگاههای غیررسمی تصریح کرد: باید برای جلوگیری سکونتگاههای غیررسمی چاره اندیشی شود، زیرا در آینده ای نه چندان دور حجم وسیعی از بافت هایی که به عنوان معضل روی دست مدیریت شهری مانده است ، ایجاد خواهد شد و اگر در زمان لازم پیشگیری های لازم بشود، قطعا پس از گذشت چند سال با چنین وضعی مواجه نخواهیم شد.

وی با بیان اینکه پیشگیری به معنای استفاده از قوای قهریه نیست، گفت: منشا ایجاد سکونتگاههای غیررسمی و ساختن خانه های بدون مجوز به این علت است که متقاضیان مسکن ارزان قیمت و مسکن تهیدستان در برنامه های رسمی اسکان جمعیت در شهرها جایگاهی ندارد.

ابلغی اضافه کرد: از آنجا که این افراد جایگاهی در برنامه ریزی اسکان ندارند به صورت خودانگیخته درصدد تامین مسکن برمی آیند و عمدتا در خارج از محدوده ها اقدام به ساخت و ساز می کنند یا اگر داخل محدوده ها هم اقدام کنند، در اراضی دولتی و اوقافی و اراضی ای که کاربری خدمات شهری دارد، در حریم مسیل ها، در شیب هایی که امکان ساخت به صورت استاندارد و اصولی نیست، در پهنه هایی که رانش زمین اتفاق افتاده است و حتی در حریم دکل های برق فشار قوی ساخت و ساز می کنند.

معاون شرکت عمران و بهسازی شهری با تاکید بر اینکه در سکونتگاههای غیررسمی هم نوع ساخت و ساز استاندارد نیست، خاطرنشان کرد: در بعضی موارد بستر زمین هم آمادگی لازم را برای ساخت مسکن ندارد و همین ساخت و ساز سریع و پنهان از دید قانون باعث می شود که استانداردها رعایت نشود و به آنچه که تولید می شود نمی توان مسکن گفت بلکه یک سرپناه خطرناک و نا امن است.

ابلغی در ادامه افزود: بحث پیشگیری از ایجاد سکونتگاههای غیررسمی مبتنی بر این است که در مبداء مهاجرت اشتغال زایی و جاذبه های سکونتی ایجاد شود و حتی در نهایت مهاجرت معکوس اتفاق بیفتد که یکی از راهکارهای آن حمایت از تولید روستایی و دامداری، ایجاد کشاورزی مکانیزه و صنایع تبدیلی است زیرا علت مهاجرت روستاییان به شهرها یافتن شغل و تامین معاش است.

وی با اشاره به اینکه اولین نیاز یک فرد یا یک خانواده پس از مهاجرت به شهر، سرپناه و مسکن است، تصریح کرد: از آنجا که در برنامه ریزی ها جایی برای این سرپناه دیده نشده است، خودشان به صورت خودانگیخته اقدام به ساخت مسکن غیرمجاز می کنند.

ابلغی اظهار داشت: برنامه ما در پیش نگری این است که ساخت و سازهای غیرمجاز و یک شبه به نظم درآید و ساماندهی شود؛ یعنی اشکالی ندارد زمین در قطعات کوچک تقسیم شود حتی می توانیم به این موضوع فکر کنیم که چگونه از فناوری جدید ساختمان برای بالا بردن سرعت ساخت و مقاومت و ایمنی ساختمان استفاده کنیم و حمایت های لازم به لحاظ فنی و مالی انجام شود و این موضوع می تواند بخشی از ایده مسکن اجتماعی هم باشد.

معاون ساماندهی و توسعه نوسازی بافت های فرسوده شرکت عمران و بهسازی شهری گفت: اگر این برنامه اجرایی شود، دیگر شاهد ساخت و سازهای غیراستاندارد و غیرمجاز در سکونتگاههای غیررسمی نخواهیم بود زیرا این ساختمان های غیرمجاز و فاقد استاندارد با کوچکترین اتفاقات طبیعی نظیر زلزله و غیره به تلی از خاک تبدیل می شود و تلفات بسیاری را به بار می آورد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران شاسا

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:3
بازدیدکننده دیروز:15
بازدیدکننده این ماه:375
بازدیدکننده کل:142434

3 میهمان و بدون عضو آنلاین