حمایت های تشویقی نوسازی بافت فرسوده | شهرتهران | اخبارویادداشتها
جمعه, 04 مهر 1399

logo93

حمایت های تشویقی نوسازی بافت فرسوده

  مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در جلسه ای که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد به تشریح برنامه ها، سیاست ها و رویکردهای این سازمان در سال جاری پرداخت.

 

فتح اللهی در جلسه ای که با حضور پرویز سروری، ریاست کمیسیون نظارت و حقوقی؛ رضا تقی پور، سخنگو ؛ مجتبی شاکری و علی صابری، عضو شورای اسلامی شهر تهران تشکیل شد با بیان این که سازمان نوسازی بنا بر ماده قانون 111 شهرداری ها تشکیل شده است، یادآور شد: بر اساس این ماده از قانون شهرداری ها موظف هستند برای انجام نوسازی شهرها و جلوگیری از فرسودگی و کهنگی تشکیلاتی را مبتنی بر قانون بازرگانی ایجاد نمایند که سازمان نوسازی شهر تهران نیز در سال 1347 بر اساس همین فلسفه و برای انجام این مأموریت شکل گرفت.

 

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با مرور تجربیات نوسازی در گذشته، خاطرنشان کرد: بعد از ورود دکتر قالیباف به سیستم مدیریت شهری، جهشی در فعالیت های سازمان نوسازی اتفاق افتاد و ادبیات نوسازی به روش جدید در ادبیات شهری ورود پیدا کرد.

وی افزود: مقوله بافت فرسوده از سال 1384 به صورت جدی در قوانین و ادبیات اداری کشور راه یافت. مجلس شورای اسلامی قانونی را مبتنی بر احیاء و نوسازی بافت های فرسوده شهری مصوب کرد که این قانون دارای یکسری اهداف کمی است و به تبع آن مصوبات متعددی در ادوار مختلف مطرح شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اظهار داشت: شورای اسلامی شهر تهران نیز تا به امروز حدود 42 مصوبه در رابطه با موضوع فعالیت سازمان نوسازی شهر تهران تصویب کرده است که بخشی از آنها موضوعات اداری و بخشی محتوایی و کلیدی است و مجموع این قوانین به مثابه گنجینه ای در اختیار ما قرار گرفته است.

فتح اللهی در ضمن تشریح اقدامات و رویکردهای سازمان نوسازی در دوره های گذشته، تأکید کرد: موضوع نوسازی بافت های فرسوده موضوعی انسانی- اجتماعی است و آسیب شناسی تجربیات گذشته نشان از این دارد که در هر مقطع که این موضوع بیشتر مدنظر قرار گرفته شده، توفیقات بیشتری حاصل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسته های تشویقی نوسازی مصوب شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: آنجا که نمک برکت و حمایت های شورای اسلامی شهر تهران در ظرف ساکنان بافت های فرسوده ریخته شده اتفاقات بزرگی نیز رخ داده است، علیرغم این که هنوز تا رسیدن به اهداف پیش رو فاصله داریم اما این عملکرد در نوع خودش و در مقایسه با سایر کلانشهرهای کشور بی نظیر بوده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران توضیح داد: با اینکه در قانون 50% تخفیف برای نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده بود، اما تصمیم های شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت شهری منوط به تخفیف 100% و اعطاء تراکم تشویقی و ... که در طرح تفصیلی مطرح شد، شوری را در ساخت و ساز ایجاد کرد و سبب شد تا شهروندان به نوسازی مسکن ترغیب شوند.

فتح اللهی اولین فعل در فرآیند نوسازی را جمع کردن ساکنان در کنار یکدیگر و آگاهی بخشی به آنها در زمینه تجمیع پلاک های ریزدانه که یکی از جدی ترین مؤلفه های فرسودگی است، مطرح کرد و گفت: استقرار دفاتر خدمات نوسازی در سطح محلات موجب رشد روند صدور پروانه در بافت های فرسوده شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از افزایش جمعیت پذیری محلات پس از انجام نوسازی خبر داد و اظهار داشت: میانگین خانه های موجود در بافت های فرسوده قبل از نوسازی 5/2 طبقه و بعد از نوسازی حدود 5/4 طبقه است که نشان از افزایش جمعیت پذیری در محلات دارد. وی با اعلام این مطلب بر ضرورت رفع کمبود سرانه های خدماتی و توزیع عادلانه این سرانه ها در محلات فرسوده تأکید کرد.

به گفته این مقام مسئول، در بافت های فرسوده شهر تهران 60% پارسل ها زیر 100 متر، 24% بین 100 تا 150 متر، 8% بین 150 تا 200 متر، 7% بین 200 تا 500 متر و 1% بالای 500 متر است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به ضوابط طرح جامع و تفصیلی در خصوص ساخت و ساز در پارسل های زیر 200 متر، متذکر شد: امکان فنی بهره مندی پارسل های ریز دانه از تخفیفات و تشویقات نوسازی بسیار پائین است و چنانچه فردی بخواهد روی پلاک 50 متری سه طبقه بسازد، قادر به تأمین پارکینگ، تعریض کوچه و ... نخواهد بود و در این صورت توسعه فرسودگی به روش مدرن اتفاق می افتد.

فتح اللهی خاطرنشان کرد: با توجه به دیدگاه حمایتی شورای اسلامی شهر تهران از اقشار محروم، عدالت طلبی و رفع محرومیت در لایه های بافت های فرسوده پیشنهاد می شود حمایت ها در جهت ارائه تخفیفات و تشویقات برای نوسازی بافت های فرسوده به سمت قطعات ریزدانه هدایت شود تا ساکنان مستقر در پارسل های زیر 200 متر نیز بتوانند از این تشویقات بهره مند شوند و با تجمیع پلاک های خود در امر نوسازی مشارکت نمایند.

گفتنی است اعضای شورای اسلامی شهر تهران که در این جلسه حضور داشتند پس از استماع گزارشات مطرح شده به ارائه نظرات و رهنمودهای خود پرداختند و مقرر شد تا سازمان نوسازی شهر تهران نیز پس از تدوین رویکردهای پیشنهادی لایحه ای را برای طرح در جلسه علنی شورا آماده و ارائه نماید.

 

منبع: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:2
بازدیدکننده دیروز:0
بازدیدکننده این ماه:535
بازدیدکننده کل:141958

3 میهمان و بدون عضو آنلاین