تبریز پس از تهران بیشترین وسعت بافت فرسوده را دارد | سایر شهرهای ایران | اخبارویادداشتها
جمعه, 04 مهر 1399

logo93

تبریز پس از تهران بیشترین وسعت بافت فرسوده را دارد

 رئیس اداره‌ی بافت فرسوده‌ی شهری اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز پس از تهران بیشترین وسعت بافت فرسوده را دارد.

یوسف محمدزاده در حاشیه کارگاه آموزشی بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده گفت: در کل کشور بالغ بر 72 هزار هکتار بافت فرسوده شناسایی شده که وسعتی حدود 5800 هکتار از آن به آذربایجان‌شرقی تعلق دارد. وی ادامه داد: 44 درصد این آمار مربوط به شهر تبریز است بطوریکه این شهر پس از تهران بیشترین وسعت بافت فرسوده را دارد.

رئیس اداره‌ی بافت فرسوده‌ی شهری اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با اشاره به پروژه‌ی توسعه‌ی میدان شهید بهشتی گفت: این پروژه که از آن بعنوان یکی از میادین مدرن شهری در کشور یاد می‌شود در 7000 هکتار مداخله شده است و نماد قالب این میدان فرش است.

محمدزاده با بیان اینکه هدف از ورود و مداخله‌ی ساماندهی صاحب‌الامر، احیای اصالت بازار بزرگ تبریز است، افزود: در سال 1345 با احداث خیابان دارایی جدید بخش شمال و جنوب بازار تبریز بعنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان عملاً قطع و بتدریج اهمیت کارکردی و ساختاری بخش شمالی بازار و به تبع آن میدان صاحب‌الامر کم‌رنگ شد.

وی شمار شهرهایی با طرح مطالعات بافت‌های فرسوده را در استان 3 شهر تبریز، میانه و مراغه با بیش از 53 درصد مساحت موجود بافت‌های فرسوده‌ی استان برشمرد.

رئیس اداره‌ی بافت فرسوده‌ی شهری اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: طبق برنامه‌های امسال، شهر بناب جزو بافت هدف مطالعات بافت‌های فرسوده است و بازنگری مطالعات بافت فرسوده‌ی کلان‌شهر تبریز هم بصورت جدی دنبال می‌شود.

محمدزاده شناسایی محدوده‌هایی با بافت‌های فرسوده، انتخاب حوزه‌های مداخله و تعریف پروژه‌های پیش‌تاز بمنظور مداخله را از اهم وظایف اداره‌ی بافت‌های فرسوده شهری اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی دانست.

براساس این گزارش، کارگاه آموزشی بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده‌ی استان به همت معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان‌شرقی و اداره‌کل راه و شهرسازی استان برگزار شد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:2
بازدیدکننده دیروز:0
بازدیدکننده این ماه:535
بازدیدکننده کل:141958

5 میهمان و بدون عضو آنلاین