اجرای طرح اسکان پایا؛ آغاز نوسازی بافت فرسوده شهری در تبریز | سایر شهرهای ایران | اخبارویادداشتها
جمعه, 04 مهر 1399

logo93

اجرای طرح اسکان پایا؛ آغاز نوسازی بافت فرسوده شهری در تبریز

سخنگوی شورای شهر تبریز گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای در قالب برنامه اسکان "پایا" به امضای معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، معاون عمرانی استاندار و شهردار تبریز رسید.

سعید حاجی‌زاده اظهار داشت: براساس این تفاهم‌نامه قرار است در یک برنامه زمانی چهار ساله، 5 هزار واحد مسکونی در محدوده بافت‌های فرسوده مصوب شهر تبریز نوسازی شود. وی، مشارکت خود مردم را نقطه قوت این طرح اعلام کرد و گفت: مهم‌ترین ویژگی و نقطه قوت این طرح نوسازی بافت فرسوده با مشارکت خود مردم و مالکان است.

سخنگوی شورای شهر تبریز تصریح کرد: تجربه موفقی که پس از تهران برای نخستین بار در تبریز به عنوان پایلوت اجرا می‌شود، می‌تواند به صورت الگویی موفق به سراسر کشور تعمیم یابد.

حاجی‌زاده با اشاره به اینکه واحدهای نوسازی شده در این طرح به صورت انبوه‌سازی، گروهی یا انفرادی خواهد بود که دولت و شهرداری نقش پشتیبان و تسهیل‌گر را دارند، افزود: اعطای تسهیلات 250 میلیون ریالی به ازای هر واحد و پرداخت تسهیلات 100 میلیون ریال به عنوان ودیعه اسکان موقت در شرایطی که احداث به صورت تجمیع یا گروهی باشد از جمله تضمین‌های پیش‌بینی شده دولت برای اجرای این طرح اعلام شده است.

وی گفت: شهرداری تبریز نیز متعهد است پروانه‌های ساختمان واحدهای مسکونی را با تراکم مجاز به صورت رایگان و غیرمسکونی را با 50 درصد تخفیف صادر کند.

این عضو شورای چهارم کلانشهر تبریز اضافه کرد: برای تراکم‌های بیش از حدمجاز هم تخفیف و سیاست‌های تشویقی ویژه در نظر گرفته شده و از دیگر ویژگی‌های مهم این تفاهم‌نامه تضمین خرید واحدهای نوسازی شده از سوی دولت و شهرداری است که موجب ترغیب انبوه‌سازان به مشارکت در اجرای طرح خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هرچند با نوسازی و احداث 5 هزار واحد جدید، تنها 15 هکتار از محدوده بافت‌های فرسوده شهر تبریز احیا می‌شود و این میزان در مقابل 2 هزار و 500 هکتار کل بافت فرسوده این کلانشهر رقم ناچیزی است اما در هر حال اجرای برنامه اسکان "پایا" گامی مثبت بوده و موجب تسریع در حرکت لاک‌پشتی طرح احیای بافت‌های فرسوده تبریز خواهد شد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران

چراغ راه

Hlink 139

 اين مسأله، بسيار مهم است که ما نبايد وقتي زلزله مي‌آيد، به فكر بيفتيم؛ ما بايد از گذشته ها عبرت بگيريم. خانواده كه اصلي ترين و مهمترين انس يك انسان است، عمدتاً داخل خانه است؛ بچه هاي انسان، همسر انسان، خود انسان در محيط خانه هستند، لذا ما بايد كاري كنيم كه احساس امنيت كنند. ما در اين زمينه گذشته باشكوه و افتخاربرانگيزي داريم. بناهاي عظيم دوران اسلامي و دوره هاي مختلف ديگر، كه با معماري­هاي مختلف، ساخته شده ­اند، اما همه با شاخص استحكام، زيبايي، مصالح خوب، تناسب با محيط و مطمئناً صرفه جويي.

از بیانات حضرت امام خامنه­ ای در ديدار جمعي از اعضاي هيأت مديره نظام مهندسي ساختمان- پنجم اسفند 1383

آمار سایت

بازدیدکننده امروز:2
بازدیدکننده دیروز:0
بازدیدکننده این ماه:535
بازدیدکننده کل:141958

5 میهمان و بدون عضو آنلاین